Niedziela Palmowa 2018 – ogłoszenia i intencje

1). Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota tworzą Świete Triduum Paschalne, w którym wspominamy mekę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

 

2). WIELKI  CZWARTEK – wspominamy pamiątkę ustanowienia przez Pana Jezusa Najświętszego Sakramentu i Sakramentu Kapłaństwa. W tym dniu przed południem w kościołach parafialnych nie sprawuje się Mszy Św. i nie podaje się Komunii Świętej. W godzinach porannych Msza Św jest odprawiana tylko w kościołach katedralnych przez Księdza Biskupa Ordynariusza z kapłanami z całej diecezji. W czasie tej Mszy Św ks. Biskup konsekruje Krzyżmo Święte i błogosławi inne oleje, które są używane przy chrzcie św, bierzmowaniu i namaszczeniu chorych. W kościołach parafialnych msza święta odprawiana jest wieczorem, jako Msza Wieczerzy Pańskiej. W tej mszy powinni uczestniczyć wszyscy parafianie i przystąpić do komunii świętej. W naszej parafii Msza Wieczerzy Pańskiej będzie o godz. 18-tej. Po tej mszy odbędzie się przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy i adoracja do godziny 21-ej.

 

3). WIELKI  PIĄTEK – dzień męki i śmierci Pana Jezusa na krzyżu. W tym dniu kościół nie sprawuje Eucharystii. W Wielki Piątek klękamy przed krzyżem i ze czcią całujemy drzewo krzyża, na którym Jezus umarł i dokonał naszego zbawienia. Jest to dzień pokuty. Wszystkich wiernych obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a tych którzy ukończyli 18 rok życia do 60 roku życia obowiązuje post ścisły (dwa razy lekki posiłek, a raz do sytości). W Wielki Piątek od godz 8-mej do 18-tej trwać będzie adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy. O godz. 15-tej będzie Droga Krzyżowa, komunia św. i Koronka do Miłosierdzia Bożego. Na tą godzinę zapraszamy szczególnie ludzi starszych i tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału w Liturgii Wielkiego Piątku. Obejmuje ona: Liturgię Słowa, adorację Krzyża, Komunię Św i przeniesienie ciała Pana Jezusa do Grobu. Adoracja Pana Jezusa w Grobie trwać będzie do godz. 24-tej. O zaciągnięcie warty honorowej przy Grobie Pańskim prosimy Ochotniczą Straż Pożarną. Adoracja rozpocznie się odśpiewaniem trzech części Gorzkich Żalów. Po Gorzkich Żalach o godz. 21-ej adorację przy Grobie Pańskim poprowadzi młodzież. Od godz 22,30 o poprowadzenie adoracji prosimy Akcję Katolicką. Po przeniesieniu ciała Pana Jezusa do grobu do godz. 24-tej w Wielki Piątek i przez całą Wielką Sobotę do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej, będzie adoracja Krzyża. Za pobożne ucałowanie Krzyża i wypełnienie warunków można uzyskać odpust zupełny lub cząstkowy. Ofiary składane przy adoracji krzyża przeznaczone są na ziemię świętą.

            O godz 19-tej rozpocznie się Liturgia Wielkiej Soboty: poświęcenie ognia, zapalenie paschału, poświęcenie wody chrzcielnej, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i msza św rezurekcyjna. Procesję rezurekcyjną w tym roku obsługują mieszkańcy bloku nr 2 i Pańskiej Góry. O uświetnienie rezurekcji prosimy orkiestrę, Straż Pożarną i Scholę Dominikańską „Affectus Poppuli”. W tym roku Triduum Paschalne w naszej parafii poprowadzi  Dyrektor Tarnowskiego „Gościa Niedzielnego” ks. Zbigniew Wielgosz, były wikariusz w naszej parafii.

 

4). NIEDZIELA  ZMARTWYCHWSTANIA  PAŃSKIEGO to największe święto w naszej religii chrześcijańskiej. Msze święte będą o godz 8,00; 11,00; i o godz. 17-tej. W Niedzielę Wielkanocną wraz z Chrystusem Zmartwychwstałym zasiądźmy do wspólnego świątecznego stołu, złóżmy sobie świąteczne życzenia, dzieląc się poświęconym jajkiem, znakiem nowego życia.

Zmiana tajemnic różańcowych będzie w drugą niedzielę kwietnia.

Dziękujemy za ofiary złożone na Fundusz Parafialny.

Prosimy rodziców uczniów klasy III gimnazjum o przygotowanie w środę Ciemnicy i Grobu Pańskiego.

Kto jeszcze nie skorzystał z Sakramentu Pokuty, a chciałby dobrze przeżyć Święta Wielkanocne, może skorzystać ze spowiedzi w:

 - poniedziałek (14-ta do 18-tej), w Porąbce Uszewskiej;

- wtorek (14-ta do 17), w Łoniowej;

- środę (14-ta do 18), w Dębnie.

 

INTENCJE  MSZALNE

 

1)      WIELKI CZWARTEK: o godz. 18-tej: (1)- w intencji parafii, (2)- za Wandę i Janinę Wójcik;

 

2)      WIELKA SOBOTA: (godz. 19-ta): (1) – o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Aleksandra, który w Święta przyjmie chrzest – od dziadków; (2) – za Antoniego, Zofię i Mariana Bibro w rocznicę śmierci.

 

3)      NIEDZIELA WIELKANOCNA:

 

a.       O godz. 8-mej: o Boże błogosławieństwo i opiekę Matko Bożej dla Róży Zwiastowania;

b.      O godz. 11-tej: za Eleonore i Stanisława Drużbowskich w 6 rocznicę śmierci Eleonory;

c.       O godz. 17-tej: za Marię Myszka, zmarłego męża i dzieci.

 

 

 

Contribute!
Books!
Shop!